Na cestu do Francie jsme vyrazili v noci z 5. na 6.7. 2011 a to v obvyklé výstavní sestavě. Známé trio - Glocka, Rozárku a Vantu doplňoval ještě malý Yorki z Hambalek Bušín, na kterého již ve Francii čekal jeho nový páníček. Cesta ubíhala velmi rychle a bez komplikací. Tedy až do doby, než jsme se rozhodli na francouzském území, na překrásné lesní pěšině u dálnice, postupně vyvenčit naše zlatíčka. První byl na řadě Glock a Vanta. Venčení mělo velmi rychlý spád. Asi po 100 metrech totiž Glock zabořil svůj nenechavý čenich do hnízda divokých lesních včel. V ten okamžik jsme se všichni ocitli v obrovském nebezpečí, protože roj včel začal zuřit a okamžitě zaútočil. Těch 100 metrů k autu jsme všichni zvládli v rekordním čase, za který by se nemusel stydět ani nejlepší sprinter planety Usaint Bolt. Glock si jako jediný odnášel památku v podobě deseti žihadel, které jsme mu museli vytahat z kožichu. Po nějaké chvíli se nám podařilo najít pěknou polní cestu, kde jsme v klidu a v pohodě dovenčili náš tým, i když Glockovi se už z auta moc nechtělo.
Další problém nás čekal po příjezdu k hotelu, kde nás ubytovali v neuvěřitelně prokouřeném pokoji. Takže následovalo vysvětlování především v posuňkové řeči, protože personál opravdu anglicky nemluvil. Nakonec se vše podařilo vysvětlit a přestěhovali jsme se do voňavého a čistého pokoje. Našim potížím však ještě zdaleka nebyl konec. Glock totiž v nestřežené chvíli zjistil, že v kapse mého saka, které bylo pověšeno ve skříni, zbyl jeden voňavý pamlsek. Nikým nepozorován tak začal usilovně pracovat na tom, aby ho z té kapsy vylovil. Nejdříve roztrhal celou vnitřní podšívku saka, pak ukousl kus kapsy i s tím kouskem pamlsku, který pak spokojeně sežral. Mysleli jsme, že dostaneme infarkt. Na první pohled bylo totiž sako nepoužitelné. Mám ale velice šikovnou ženu, která několik hodin věnovala tomu, aby tu spoušť napravila. Výsledek byl uspokojivý. Zbyla půlka kapsy a podšívka získala podivný tvar připomínající tvář Frankeinsteina, ale sako bylo na výstavu použitelné.
Všechny tyto události nás přesvědčily o tom, že už nemůžeme mít nic jiného než štěstí. A to se více než naplnilo.
V brzkých ranních hodinách druhého dne jsme vyrazili na místo konání šampionátu Francie. Zde jsme se k naší velké radosti setkali s poměrně početnou skupinou přátel z ČR – manželi Simonou a Petrem Lahodovými, Ivou Zuranovou, Terezou Pauderovou, Helenou Mudrovou, Anetou Němečkovou, s manželi Tibenskými a Monikou Miřáckou.
Tento den posuzovala feny Mrs. Yolanda Nagler Magal a psy Mr. Harri Lehkonen.
První šla na řadu Rozárka – Black Rose Dazmarnic ve třídě otevřené, v silné konkurenci 34 fen. Po zdlouhavém a náročném posuzování a to jak ve statice, tak především v pohybu zazářila a obsadila překrásné druhé místo. Hned nato šel do kruhu Glock, který ve třídě šampionů v konkurenci 11 psů získal rovněž nádherné druhé místo za šampionem ze Španělska. Vantička se tento den překrásně prezentovala ve třídě mladých, kde se v konkurenci 31 fen probojovala až do úzkého finálového výběru. Na pořadí to tento den sice nestačilo, ale samotná známka excellent byla obrovským úspěchem, protože rozhodčí nešetřili známkou very good !!
Z výstavy jsme odjížděli nadšení z toho, že se naši psi v tak silné konkurenci dokázali prosadit a plni očekávání jsme se těšili na druhý den, na prestižní výstavu WORLD DOG SHOW !!!
Druhý den jsme si opět přivstali a v sedm hodin jsme již opět parkovali na výstavišti. Jako předešlý den následovala dlouhá cesta z parkoviště na místo veterinární kontroly a pak do haly. Kruhy byly fantastické, špičkově upravené a svými rozměry spíše připomínaly kruhy pro závěrečné soutěže jak je známe z našich výstav.
Tento den posuzoval feny rozhodčí Mr. Christian Jouanchicot a psy velmi zkušený rozhodčí Andras Korozs z Maďarska.
Tento den šla na řadu jako první opět Rozárka. Ve třídě otevřené měla silnou konkurenci 39 fen. Rozárka však byla fantastická. Skvěle se prezentovala ve statice a běhala jako o život. Měla jiskru a z každého jejího pohybu byla cítit obrovská radost. Díky tomu nakonec získala příčku nejvyšší – první místo ve své třídě. To však ještě nebyl konec. Následovala bitva s vítěznou fenou mezitřídy o titul CACS. Rozárka neztratila svůj elán, svoji konkurentku porazila a tento titul tak s přehledem vybojovala. V tento okamžik bylo jasné, že budeme bojovat o titul CACIB s vítězkou třídy šampionů. Tou se nakonec stala přenádherná fena z Anglie – Trufflestaff Monifa Kanika – TOP STAFF 2010 v UK, kterou na této výstavě perfektně prezentoval Jamie Mace. Ta také nakonec zvítězila a získala titul WORLD WINNER !! Po tomto duelu následovalo ještě porovnání s druhou fenou ze třídy šampionů – Mc Performance Criminal Intent, která rovněž zvítězila a získala tak res. CACIB. Rozárka se tak nakonec stala II. V-CE WORLD WINNER 2011 !!
!! Jako druhý šel do kruhu náš ostřílený Glock, který měl ve třídě šampionů konkurenci 22 psů. Mezi nimi byli i psi zvučných jmen a šampioni Anglie jako Blazinstaff Blazin Justice, Brittstaff By Jove Over Dumbriton, Crossguns Make My Day, Jollyjons Jiggery Pokery Of Gadkey´s a další.. Glocka se nám podařilo předvést ve fantastické formě, byl výborně nasvalený a velikost kruhu dávala příležitost naplno vniknout jeho jedinečnému pohybu. Díky tomu Glock získal neuvěřitelné druhé místo za špičkovým psem CH. UK Brittstaff By Jove Over Dumbriton, kterého prezentoval legendární Danny Gilmour. To však ještě zdaleka nebyl konec. Titul CACIB opět vyhrál CH. UK Brittstaff By Jove Over Dumbriton ( pozdějí BOB ) a my jsme se museli utkat o druhé místo a titul res. CACIB s nádherným, velmi úspěšným psem z Maďarska, držitelem RCC z Anglie – Devils and Fairies Flash Of The Blade ( Mr. FLASH ) , kterého prezentoval vynikající handler Kristián Farkas. Glock byl ale fantastický, v tomto duelu zvítězil a získal tak titul V-CE WORLD WINNER 2011 !!!!!!!!!!!
To jsme ještě netušili, že nás zlatý hřeb dne teprve čeká. Do kruhu ve třídě mladých šla jako poslední z naší výstavní trojky nejmladší Vantička. V této třídě byla opět velice silná konkurence 34 fen. Vanta se předváděla úžasně a to jak v pohybu, tak ve statickém postoji, ve kterém byla prostě jedinečná. Postupně se dostávala do užšího a užšího výběru. Nakonec zbylo v kruhu pět fen, mezi nimi Vanta a nádherná Matilda ( Highly Matilda Fransimo Bohemia ) naší kamarádky Simony Lahodové. Když rozhodčí vyloučil poslední fenu a bylo jasné, že jsme na pořadí, pokoušel se o mne kolaps. Znovu a znovu se běhalo, znovu a znovu se feny stavěly do postoje, později se již prakticky porovnávala jenom Vanta s Matildou, až nakonec rozhodčí ukázal na Vantu a bylo rozhodnuto !!! Vanta z Hambalek Bušín se stala novým JUNIOR WORLD WINNER 2011 !!!!!!
Po tomto vítězství nás ještě čekal souboj s nejlepším mladým psem. K naší velké radosti se vítězem této kategorie stal pes Ilumine Soul Of Eilatan z chovu naší kamarádky a předsedkyně klubu SBTC CZ Ivy Zuranové. Ivě musím rozhodně složit velkou poklonu za to, jak dokázala tohoto psa v krátké době připravit a na této výstavě skvěle prezentovat. Souboj to byl velice vyrovnaný, opět se běhalo a opakovaně se oba psi předváděli v postoji a jsem nesmírně rád, že vítězkou tohoto duelu se nakonec opět stala Vanta z Hambalek Bušín, která tak získala titul BEST JUNIOR na této prestižní výstavě - WORLD DOG SHOW 2011 !!!!!!!!!!!!!!!!!

Velice rád bych na tomto místě poblahopřál k fantastickému úspěchu a k naplnění desítek let chovatelských zkušeností našemu kamarádovi a skvělému příteli MVDr. Josefu Klimešovi. Je pro nás velkou ctí předvádět feny takové kvality na prestižních výstavách po celé Evropě.
Současně bych velmi rád ocenil skvělou práci v kruhu, kterou předvedla moje manželka Jana . Bez ní a bez stovek hodin tréninku a tvrdé dřiny by to prostě nešlo.
Rád bych také poblahopřál celému týmu z ČR, protože se žádný z našich psů na tak prestižní výstavě neztratil a mnozí stanuli na stupních vítězů. Všem kamarádům děkuji za skvělou náladu, která panovala po oba dva dny jak v kruhu, tak mimo něj.

Roman ZálišZa fotografie velice děkujeme Terezce Pauderové.